Odc. 113. Przyjaźń to magia?

with Brak komentarzy

W 113. odcinku podkastu o przyjaźni rozmawiam z psychoterapeutką Agnieszką Pacygą-Łebek.

Temat przyjaźni już kilka razy pojawiał się  w podkaście. Bardzo się cieszę, że tym razem możemy przyjrzeć się mu trochę od psychologicznej strony. Choć nie tylko, bo w naszej rozmowie pojawia się też kilka kultowych seriali o przyjaźni takich jak “Przyjaciele”, “Sex w wielkim mieście”, “My little Pony” (większość mam dziewczynek zrozumie dlaczego) oraz Kubuś Puchatek.

Przyjaźń ma w naszej kulturze najlepszy z możliwych PRów. I dobrze, bo to relacja, którą sami możemy sobie wybrać, stworzyć i która powinna nam dodawać do życia. Przyjaźń nie wymaga monogamii, także nie ma w niej takiej presji jak w relacji partnerskiej.

A jednak - uważam, że przyjaźń jak każda relacja ma swoje łatwiejsze i trudniejsze momenty i warto o niej rozmawiać, aby nie pozostawać pod wpływem “magicznego pyłu” popkultury, który podkoloryzowuje to, co na codzień miewa różne odcienie i kolory.


POSŁUCHAJ ODCINKA PODKASTU

W rozmowie usłyszysz min. o tym…

  • Dlaczego się przyjaźnimy?
  • Po co nam przyjaźń w życiu?
  • Kim jest przyjaciel?
  • Skąd się biorą przyjaźnie?
  • O przyjaźniach z dzieciństwa i “podwórka”. Jak dziś dzieci, które już nie mają tych “podwórkowych” okoliczności nawiązują przyjaźnie? Czy internet im to ułatwia, czy utrudnia? O przyjaźniach szkolnych i tych z pracy.
  • O przyjaźniach w dorosłym życiu. Jak poznawać przyjaciół po przeprowadzce, w nowym miejscu, gdy nie ma codziennych kontekstów do przebywania w grupie ludzi, z którymi coś nas łączy? Jak poznać nowe osoby w dorosłym życiu? Gdzie szukać przyjaciół?
  • Czy przyjaźń może się skończyć? Co jeśli przyjaciel nas zdradzi? Czy można to wybaczyć? Oraz o przyjaźniach zapomnianych, rozmytych. Czy przyjaźń można odnowić z sukcesem?

Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat wątków poruszonych w tej rozmowie, napisz w komentarzu, mailowo lub na Instagramie @agnieszka___piekarska . Zapraszam Cię także na mój nowy blog o książkach.

Zajrzyj także na stronę psychoterapeutki Agnieszki Pacygi-Łebek.

Jest to już druga - z serii naszych rozmów. Cieszę się, że ciepło przyjęłyście Agnieszkę, która do rozmowy wnosi ogrom psychoterapeutycznej wiedzy, doświadczenie z kilkunastoletniej pracy w gabinecie z pacjentami w nurcie psychodynamiczny oraz własną ciekawość!

Szykujemy kolejne wspólne odcinki i zbieramy TEMATY OD WAS. Napisz do nas, jeśli masz pomysł na temat odcinka!

ZAPISZ SIĘ

aby otrzymać wiadomości mailowe o nowych odcinkach podkastu. 

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ


KLUB KSIĄŻKOWY

dołącz bezpłatnie - wystarczy, że się zapiszesz! :)

ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO

DODAJ OPINIĘ

tam, gdzie słuchasz audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*


 

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

Zostaw Komentarz

LUBISZ CZYTAĆ KSIĄŻKI? ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO