Odc. 68. Czy jesteś WYSOKO WRAŻLIWA? Zrób z nami TEST! cz.2.

with 9 komentarzy

Zapraszamy Cię na drugą część odcinka, w którym robimy test diagnozujący WYSOKĄ WRAŻLIWOŚĆ.

Jeśli podczas odc. 66. zaczęłaś z nami robić test z książki dr Elaine Aron „Wysoka wrażliwość” to dziś zapraszamy Cię na drugą część! Przed nami kilkanaście pytań.

CZYM JEST WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ? 

Jest to wrodzona cecha, która dotyczy około 15% do 20 % ludzi (występuje także wśród zwierząt). Pojęcie to wprowadziła dr Elaine Aron, która przez lata prowadziła badania naukowe dotyczące tego tematu. Jak podkreśla dr Elaine Aron, każda osoba wysoko wrażliwa jest inna i może na innym poziomie dostrzegać te cechy u siebie. Dlatego TEST, który przedstawiamy w tym odcinku podcastu, to tylko jeden ze sposobów, na odkrycie wysokiej wrażliwości u siebie i jej aspektów. 

Dr Elaine wyróżnia 4 główne cechy, które charakteryzują osoby wysoko wrażliwe. Należą do nich: 

 1. Głębia przetwarzania (ang. depth of processing)
  „Osoby wysoko wrażliwe wszystko przetwarzają głębiej. Szukają relacji pomiędzy wszystkim, co postrzegają, a przeszłymi doświadczeniami lub analogicznymi obiektami. Robią to niezależnie od tego, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie.” Dr Elaine Aron

2. Przestymulowanie (ang. overstimulation)

„Jeśli dostrzegasz każdy najdrobniejszy szczegół okoliczności, w jakich się znajdujesz, a są one wielorakie (wiele rzeczy do zapamiętania), intensywne (hałas, nieład itp.) albo sytuacja ciągnie się zbyt długo (dwugodzinny dojazd do pracy), jest oczywiste, że szybciej się zmęczysz, musząc przetwarzać tak wiele danych. Inni, którzy nie dostrzegają tyle co ty (albo wręcz nic), nie męczą się tak szybko. Mogą nawet uznać za dziwne, że całodzienne zwiedzanie miasta, a potem wieczorne wyjście do klubu to dla ciebie za dużo.” Dr Elaine Aron

3. Reaktywność emocjonalna (ang.emotional reactivity)

4. Wyczuwanie subtelności (ang.sensing the subtle)

„Rejestrujemy niuanse, które innym umykają.” Dr Elaine Aron

Zapraszamy Cię do wysłuchania dzisiejszego odcinka.

Na własnym przykładzie omawiamy test zaproponowany przez dr. Aron. Wiele osób wysoko wrażliwych twierdzi, że to test, który zmienia życie. Być może jesteś lub będziesz jedną z nich? ;* 

Posłuchaj i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami i odczuciami. 

POSŁUCHAJ ODCINKA PODCASTU


NOTATKI

POLECANI AUTORZY I KSIĄŻKI O WYSOKIEJ WRAŻLIWOŚCI: 

 • DR. ELAINE N. ARON: „Wysoko wrażliwi” (tu znajdziesz test); „Wysoko wrażliwe dziecko”, „Wysoko wrażliwi i miłość”, „The Highly Sensitive Person’s Workbook”
 • ILSE SAND (duńska pastor, która napisała w sumie 7 książek dla osób wysoko wrażliwych): „Wrażliwość: dar czy przekleństwo”
 • CHRISTEL PETITCOLLIN: „Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”
 • JUDITH ORLOFF:  „The empath’s survival guide. Life strategies for Sensitive People

INNE ODCINKI PODCASTU, W KTÓRYM PORUSZAMY TEMAT WYSOKIEJ WRAŻLIWOŚCI: 


ZAPISZ SIĘ

otrzymasz dostęp do wyjątkowego, niepublikowanego odcinka o książkach, które zmieniły nasze życie oraz przypomnienia o nowych odcinkach podcastu.

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ

SŁUCHAJ PODCASTU 


DODAJ OPINIĘ

tam, gdzie słuchasz naszej audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube).

 To dla nas bardzo ważne! Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*


DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Nasza rozmowa to dopiero początek. Napisz, jaki jest Twój punkt widzenia.

Dodaj komentarz lub wyślij nam email . Nalegamy :*


MASZ POMYSŁ NA TEMAT KOLEJNEGO ODCINKA PODCASTU?

Napisz w komentarzu lub wyślij do nas email (TU). Bardzo chętnie rozmawiamy na tematy, o których do nas piszecie. :*

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

9 Odpowiedzi

 1. Kasia
  | Odpowiedz

  HA! 15/20 na Tak :) No i wszystko jasne! Moja super moca tez jest wysoka wrazliwosc sluchowa… zwlaszcza gdy maz trzy pokoje dalej probuje potajemnie otworzyc paczke ciastek :)

  Dzieki dziewczyny. Tez za otwartosc.

  • Agnieszka & Gosia
   | Odpowiedz

   Kasia, przybijamy piątkę! :*
   Dzięki serdecznie za podzielenie się swoim wynikiem!
   Jak Ci z tym? Czy któryś z punktów dał Ci szczególnie do myślenia lub działania?

   • Kasia
    | Odpowiedz

    Juz kiedys pisalam, ze to raczej otoczenie mialo problem z moja wrazliwoscia, a nie ja.
    Dzieki Wam wiem jednak, ze jestem normalna i ze nie jestem sama! Cenne!

    Aczkolwiek kawa nie ma na mnie zupelnie wplywu!
    Oraz wiem dlaczego wieczorem potrzebuje przyciemnic swiatlo, wyciszyc sie. Czego moj maz zupelnie nie potrafi zrozumiec :)

    • Agnieszka Piekarska
     | Odpowiedz

     Co za mąż… Trzymam kciuki, żeby w końcu zrozumiał. :*

 2. Gocha
  | Odpowiedz

  19/20 🙂 w końcu dowiedziałam się skąd u mnie biorą się niektóre cechy 🙂 jestem konserwatorem zabytków i zgadzam się, że większość nie rozumie tej cierpliwości i dokładności w każdym calu. U mnie niestety to już przerodziło się w perfekcjonizm – w negatywnym tego słowa znaczeniu. W pracy sprawdza się najczęściej bardzo dobrze, ale w życiu codziennym często popadam we frustrację gdy coś nie jest w szczegółach dopracowane, a przez perfekcjonizm odczuwam wstyd myśląc, że inny dopatrzyli się tego co tylko ja widzę. Bardzo dobry materiał, dziękuję Wam! 😘 Pozdrawiam serdecznie.

  • Agnieszka Piekarska
   | Odpowiedz

   Dzięki serdeczne za to, że podzieliłaś się z nami swoim wynikiem i perspektywą! :*
   Co do perfekcjonizmu, to jeśli masz świadomość, w których momentach Ci przeszkadza i blokuje, to jesteś już na drodze do pracy nad tym. A jak napisałaś, masz ogromne zasoby cierpliwości, co może być bardzo pomocne. :)
   Pozdrawiam Cię serdecznie!

 3. Agnieszka
  | Odpowiedz

  Dziewczyny! Pięknie rozwinęłyście temat, dziękuję. Do czasu odkrycia przeze mnie WWO uważałam siebie za nadwrażliwą introwertyczkę z przerośniętą intuicją i empatią ;) w dużym skrócie. Widzę wyraźnie nadwrażliwość sensoryczną u moich dzieci i cieszę się, że to nie skaza (tam myślałam o sobie) tylko inny poziom i inna jakość życia. Od kilku lat uczę się wykorzystywać ten potencjał i przede wszystkim tak go postrzegać. Dzięki za rozmowę, czuję się jakbym tam z wami była. Pozdrawiam ciepło :)

  • Agnieszka Piekarska
   | Odpowiedz

   Dzięki ogromne za wiadomość! :*
   Wspaniale, że masz świadomość i nauczyłaś się patrzeć na te cechy skupiając się na potencjale. Wysoka wrażliwość jest dziedziczna, więc często widzimy jej aspekty także u dzieci. Pamiętam, jak na spotkaniu z Gaborem Mate była mowa właśnie o tym, że często to, czego nie akceptujemy w nas samych, jeszcze bardziej nas „kłuje” w naszych dzieciach. Tak na marginesie, to znam to z własnego doświadczenia… Jak widzę moją córkę, której „po raz kolejny” coś wypada z rąk (tak, byłam taką dziewczynką i do dziś miewam „problemy z grawitacją”…) to czuję, jak się we mnie „gotuje”. Pracuję nad tym, ale właśnie w kontekście akceptacji tego u siebie i jest postęp, także w naszej relacji. :)
   Pozdrawiam Cię bardzo ciepło!

 4. Pati
  | Odpowiedz

  Moje Drogie!

  Dziękuję bardzo za ten materiał. Mimo temat jest bardzo poważny, to potraficie w sposób luźny i normalny – to jest bardzo pomocne. Ja pasuję idealnie do WWO po teście. Zawsze wysoki procent na testach to powód do dumy, a tutaj niekoniecznie.
  Ale nie pozostaje nic innego, tylko „walczyć”.
  Jak wspomniałam, podejrzewam, że dręczy mnie jeszcze sporo innych demonów – jak wspomniałam – lęki, zdenerwowanie. Od kilku lat leczę arytmię. Mam takie podejrzenie, że problemy z sercem mają podłoże nerwicowe. Co ciekawe, lekarz kardiolog nie widzi związku (mimo, że serce jest zdrowe), ale to mi nie daje spokoju.

  Czy macie jakieś wieści, wiedzę, informacje, że takowe przypadki są? Poszukuję „bratnich dusz”, które mnie wesprą.

  dziękuję

Zostaw Komentarz

Już niebawem pojawią się nowe odcinki audycji.

Chcesz otrzymać powiadomienie? 

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ

obserwuj na Instagramie

polub na Facebooku