Zapraszam Cię na rozmowę o żałobie, stracie i śmierci, do której zaprosiłam Anję Franczak. Anja jest certyfikowaną towarzyszką w żałobie. Jej historię i niezwykle ciekawe, szerokie oraz głębokie spojrzenie na to czym jest żałoba poznasz w dzisiejszym odcinku.
Bardzo chciałam porozmawiać na ten temat, ponieważ jest mi on osobiście niezwykle bliski. Straciłam obydwoje rodziców na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Każda z tych strat była inna, każda z nich przyniosła inny proces żałoby. Kiedy 7 lat temu nagle zmarła moja mama poszłam na terapię, na której dowiedziałam się, czym może być nieprzepracowana żałoba. Jednak pomimo terapii, temat został ze mną na dłużej.
Kilka miesięcy temu trafiłam na Anję i spontanicznie, niewiele myśląc, zapisałam się na jej warsztaty dotyczące żałoby. To było miejsce, gdzie mogłam dowiedzieć się więcej na ten temat, poznać inne osoby zmagające się ze stratą i przyjrzeć się własnej żałobie. To było bardzo ciekawe, pełne różnych emocji i wzbogacające doświadczenie.
Dlatego bardzo się ucieszyłam, że Anja przyjęła zaproszenie do podcastowej rozmowy, ponieważ jej spojrzenie na temat śmierci, straty i żałoby jest unikatowe.
POSŁUCHAJ NA
W tej rozmowie poruszyłyśmy między innymi takie tematy:
- historia Anji - dlaczego zajmuje się towarzyszeniem innym w żałobie. Jakie wydarzenie doprowadziło ją do takiej ścieżki?
- Czym jest i ile trwa żałoba? Anja opowiedziała o różnych koncepcjach związanych z żałobą.
- Czego potrzebuje osoba w żałobie? Jak możemy towarzyszyć innym osobom, które straciły bliskie osoby?
- Rozmawiamy trochę o tym, czym jest empatia, jak można ją rozumieć i jak jej doświadczamy? Jak pomaga nam wspierać inne osoby.
- Czy jest coś takiego jak nieprzepracowana żałoba?
- Czy więź z bliską osobą, kończy się po śmierci? Jak możemy dbać i pielęgnować nasze więzi z bliskimi, którzy odeszli? I dlaczego to takie ważne.
- Rozmawiamy też trochę o stracie nienarodzonego dziecka i o tym jak wygląda żałoba po poronieniu.
- Mówimy też o śmierci - dlaczego stała się dla nas tematem tabu? Czy to nam służy? Co mają z tym wspólnego lęki egzystencjalne? I czy jako społeczeństwo jesteśmy w stanie zmienić podejście do śmierci?
Bardzo serdecznie zachęcam Cię do wysłuchania tej rozmowy, nawet jeśli temat żałoby nie jest Ci znany. Stratę można traktować bardzo szeroko, a żałoba to proces przez który przechodzimy w różnych momentach swojego życia. Poza tym, tak jak wspomniała Anja temat śmierci jest niezwykle uniwersalny i demokratyczny - łączy nas wszystkich. A paradoksalnie unikamy go, milczymy, co prowadzi o braku edukacji, który nam nie służy.
Mam nadzieję, że znajdziesz w tej rozmowie ciekawe wątki dla siebie.
POSŁUCHAJ PODCASTU
DOŁĄCZ DO ROZMOWY
Jestem ciekawa który wątek rozmowy był dla Ciebie najważniejszy?
Podziel się w komentarzu lub zajrzyj na INSTAGRAM
NOTATKI
ANJA FRANCZAK
Jest certyfikowaną towarzyszką w żałobie, w trakcie dwuletniego kursu kształcenia na doulę umierania. W 2020 roku założyła Instytut Dobrej Śmierci. Więcej o Anji dowiesz się na jej stronie.
ZAPRASZAM NA SPOTKANIA
W małych grupach, online możemy porozmawiać o tematach, które pojawiają się w odcinkach i poznać się lepiej.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁYWESPRZYJ PODCAST NA PATRONITE
Co dwa tygodnie nowym odcinkiem "zapraszam Cię na kawę". Jeśli masz ochotę, możesz mi tę kawę "postawić". ;) Koszt wsparcia to nawet 9 zł miesięcznie. Wszystkim Patronkom przesyłam morze wdzięczności oraz mam dla Was pewną niespodziankę...
WESPRZYJ NA PATRONITEZAPISZ SIĘ
aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach podkastu, planowanych SPOTKANIACH oraz inne niespodzianki
ZAPISZ MNIE NA LISTĘPRZECZYTAJ ROZMOWĘ
Pobierz transkrypcję TUTAJ
PRZECZYTAJ NA STRONIEDODAJ OPINIĘ
tam, gdzie słuchasz audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*
Zostaw Komentarz