Odc. 84. JOGA, która pomaga wyjść z TRAUMY. cz. 2.

with Brak komentarzy

Witam Cię bardzo serdecznie w 84. odcinku podcastu. 2. część rozmowy z Caroliną Const, która praktykuje Jogę Świadomą Traumy – jedną z metod wspomagającą terapię traumy.

W tym odcinku rozmawiamy o traumie. Jakie są rodzaje traumy, jak mogą się ujawniać w naszym życiu nieprzepracowane traumy i jak podejść do tego z empatią? 

Rozpoczynamy rozmowę od wyjaśnienia pojęcia TRAUMY. Mam wrażenie, że często mówimy, że coś jest traumatyczne, ale w przypadku zaburzeń psychicznych kojarzymy traumę głównie z ciężkimi i symptomatycznymi jej odmianami jak PTSD.

Trauma jest w psychologii pojęciem bardzo rozległym i niejednoznacznych. Przez ostatnie lata wiele zmieniło się w jej poznaniu i leczeniu. Dlatego mówimy o tym, jakie mogą być jej rodzaje, a także o traumie wczesnodzieciącej i złożonej. 

W tym odcinku rozmawiamy o przyczynach oraz sposobach leczenia traumy. Usłyszysz też dlaczego ten temat jest dla mnie tak ważny i bliski. Podzielam zdanie, które Carolina jasno powtarza – trauma jest dziś bardzo powszechna. Dlatego bardzo zachęcam Cię do wysłuchania dzisiejszej rozmowy.

Na końcu rozmowy pytałam Carolinę o to dlaczego zajmuje się tym tematem i jak wyglądają w praktyce zajęcia Jogi Świadomej Traumy. Przyznam szczerze, że podejście Caroliny do prowadzonych zajęć i pracy z traumą bardzo mnie przekonuje. Podchodzi do tematu odpowiedzialnie i empatycznie. 

Carolina poleca też książki na temat traumy, po które warto sięgnąć na początku. Taką listę możesz znaleźć też w poniższych notatkach.


Słuchaj na Spotify | Apple Podcasts | Google PodcastYou Tube | oraz wszystkich innych aplikacjach w telefonach oraz aplikacji Empik GO


POSŁUCHAJ ODCINKA


DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Jestem ciekawa który wątek rozmowy był dla Ciebie najważniejszy?

Podziel się w komentarzu lub zajrzyj na INSTAGRAM: konto audycji, mój profil


TEMATY PORUSZANE W ODCINKU – SZCZEGÓŁY:

 • Carolina wyjaśnia dokładnie czym jest trauma i od czego zależy. 
 • Mówi o tym, co z traumą ma wspólnego styl wychowania (bezpieczny lub pozabezpieczny), a to jak  stresujące i kryzysowe wydarzenia będą miały wpływ na naszą psychikę i ewentualną traumę. 
 • Co z traumą i jej leczeniem ma wspólnego poczucie winy i WSTYD. 
 • Czym jest trauma złożona i dlaczego tak często nie jest diagnozowana oraz co się dzieje, gdy nie adresujemy terapii do tego typu traumy, ale do jej symptomów. 
 • Ja opowiadam trochę o kryzysowych wydarzeniach z mojego życia, które skłoniły mnie do poszukiwania różnych form terapeutycznych. I dlaczego spotkanie Gabora Mate i tego w jaki sposób mówi o traumie było dla mnie kluczowe. 
 • Rozmawiamy o dziedziczeniu traumy i o tym, dlaczego ten temat jest tak szczególnie ważny dla pokolenia trzydziesto i czterdziestoletnich Polek i Polaków. 
 • Jak możemy myśleć o naszych dziadkach i rodzicach w kontekście wspólnych traum i tego, jak nas wychowywano. 
 • Mówimy o tym, jak w naszej kulturze traktuje się kryzys. Czy dajemy sobie przyzwolenie na żałobę, dojście do siebie po traumatycznych wydarzeniach i co robi nam przekonanie, że „jak najszybciej trzeba się pozbierać”. 
 • Carolina opowiada dlaczego jednym z ważniejszych punktów jej misji jest przywrócenie godności traumie. 
 • Mówimy o kryzysie zdrowia psychicznego w Polsce od dzieci, przez nastolatków po osoby dorosłe. Carolina podaje konkretne liczby z raportów. 
 • Zastanawiamy się wspólnie jak można skupić się na zdrowiu psychicznym swoich dzieci. 
 • Carolina w ciekawy sposób mówi o tym kim są osoby, które przetrwały traumę i jakie mają supermoce. 
 • Dlaczego pójście na terapię wymaga odwagi. 
 • Carolina zaznacza, że trauma jest bardzo powszechna. Tłumaczy dlaczego i wyjaśnia też dlaczego trauma przyciąga traumę. 
 • Carolina opowiada też trochę jak do tego doszło, że zaczęła się zajmować tematem traumy i certyfikowała się na nauczycielkę Jogo Świadomej Traumy. 
 • Wyjaśnia też na czym polegają zajęcia Jogi Świadomej Traumy, jak można się na nie zapisać i jakie mogą być przeciwskazania. Oraz mówi wprost, że joga wspomaga leczenie traumy, ale jej nie wyleczy, jak żadna metoda, która nie będzie wspomagana przez terapię. 
 • Carolina podaje kilka tytułów książek, po które warto sięgnąć, aby zgłębić temat traumy przystępnie napisanych i ciekawie wprowadzających w temat nawet laików.

NOTATKI

CAROLINA CONST

Punk joginka, trenerka personalna i kliniczna aromaterapeutka, dla której powrót do zdrowia to wyraz buntu. Wykurza bzdury z polskiej przestrzeni jogicznej, rozprawia się z tabu, ale przede wszystkim wspiera uczestników swoich kursów i zajęć w odzyskaniu równowagi po życiowych wybojach, dostrajaniu się do własnego głosu i czerpaniu ze swojej historii supermocy. Przynosi Polsce pionierskie metody, takie jak Joga świadoma traumy, i godzi fałszywe sprzeczności: intuicję i rozum, siłę i wrażliwość, czułość i bunt.

Więcej o Carolinie oraz zajęciach z Jogi Świadomej Traumy dowiesz się na jej stronie.

WSPOMNIANE KSIĄŻKI 

 • Bessel van der Kolk Strach ucieleśniony. Mózg umysł i ciało w terapii traumy (Wydawnictwo Czarna Owca 2018)
 • Judith Herman Trauma. Od przemocy domowej do terroru politycznego (Wydawnictwo Czarna Owca 2020)
 • Stephen Porges Teoria poliwagalna (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2020)
 • Peter Levine Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy (Wydawnictwo Czarna Owca 2020)

WSPOMNIANE ARTYKUŁY

POLECANE ODCINKI


WESPRZYJ NA PATRONITE

Co dwa tygodnie nowym odcinkiem „zapraszam Cię na kawę”. Jeśli masz ochotę, możesz mi tę kawę „postawić”. ;) Koszt wsparcia wynosi już od 9 zł miesięcznie.

Wszystkim Patronkom przesyłam morze wdzięczności oraz mam dla Was pewną niespodziankę… Zobacz TUTAJ.


ZAPISZ SIĘ

aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach podkastu, planowanych SPOTKANIACH oraz inne niespodzianki

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ

PRZECZYTAJ ROZMOWĘ

TUTAJ możesz przeczytać oraz pobrać transkrypcję tego odcinka.


DODAJ OPINIĘ

tam, gdzie słuchasz naszej audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*


KOLEJNY ODCINEK

UKAŻE SIĘ JUŻ ZA 2 TYGODNIE. Do rozmowy zaprosiłam nową Gościnę i poruszymy zupełnie inny temat… Do usłyszenia! :*

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

Zostaw Komentarz

LUBISZ CZYTAĆ KSIĄŻKI? ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO