Zapraszam Cię na 3. i ostatnią część rozmowy z Małgosią Budzich, która stworzyła Odnawialnę. Rozmawiamy o pomysłach na wprowadzenie idei ZERO WASTE w codzienne życie.
Tak naprawdę, zgodnie z definicją „zero śmieci w domu” bliżej nam do tematu less waste. Jednak nie jest to rozmowa teoretyczna i nie skupiamy się na sztywnych definicjach. Nie dowiesz się z niej jakie są konkretne zasady czy kroki do zero waste. Natomiast traktujemy tę ideę luźno i życiowo zastanawiając się nad różnymi pomysłami na zero waste w praktyce.
Jeśli zastanawiasz się jak zacząć żyć bardziej zero waste to zachęcam Cię do wysłuchania tej rozmowy.
Sama zbliżam się od jakiegoś czasu do tej idei. Dlatego cieszę się, że Gosia, która praktykuje wiele rozwiązań zero waste zarówno w swojej działalności w Odnawialni jak i we własnym domu podzieliła się ze mną doświadczeniem oraz spojrzeniem na ten temat.
Osobiście nie wiem, czy życie bez śmieci jest możliwe. Ale bardzo chciałam, aby ta rozmowa wzmacniała przekonanie, że każda z nas ma wpływ na to ile śmieci produkuje i absolutnie każda zmiana na lepsze ma znaczenie. Dużo się ostatnio mówi o byciu eko, o kryzysie klimatycznym, o potrzebie zmian. Ale mam wrażenie, że te słowa nie wybrzmiewają w naszym codziennym życiu w praktyce. Sama często łapię się na myśleniu w kategoriach „wszystko albo nic”, które nie wspiera wprowadzania realnych zmian. Tymczasem to działanie, nawet bardzo niedoskonałe i małe może mieć kolosalne znaczenie dla naszej wspólnej przyszłości.
W tej rozmowie przyglądamy się różnym obszarom życia od produkcji śmieci i ich przetwarzania, poprzez myślenie o zakupach, ubraniach, a także podróżach. W każdym z nich możemy dokonywać zmian, wprowadzać bardziej świadome wybory i uczyć się umiaru. Bo jak się okazuje umiar to dobra podstawa dla życia zero waste.
Na końcu rozmowy wracamy jeszcze do wątku, od którego rozpoczęłyśmy pierwszą część rozmowy czyli zmiana pracy. Pytam Gosię o dalsze plany na rozwój Odnawialni. Przy tej okazji rozmawiamy o przekonaniach dotyczących zmiany zawodu.
Dla mnie ta historia to także szersza metafora życia zero waste. Życia, w którym również nasze zawodowe doświadczenie nigdy się nie marnuje. Jednocześnie dzięki własnej kreatywności nie musimy być jego niewolnikami. Możemy wykorzystać je na wiele różnych sposobów i dzięki temu żyć pełniej.
POSŁUCHAJ ODCINKA
Słuchaj na Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast | You Tube | oraz wszystkich innych aplikacjach w telefonach oraz aplikacji Empik GO
DOŁĄCZ DO ROZMOWY
Dodaj komentarz lud zajrzyj na INSTAGRAM
NOTATKI
STRONA MAŁGOSI
Odnawialnia miejsce, w którym dowiesz się jak odnawiać stare meble oraz zapiszesz się na warsztaty.
ARTYKUŁY
Wpis na blogu Małgosi o tym, co doprowadziło ją do decyzji o zmianie pt. Nowy kąt do pracy i przełomowe decyzje w Odnawialni PRZECZYTAJ TU
KSIĄŻKI
Meble od nowa. Domowe renowacje M. Budzich
Wychodząc z mody J. Glogaza
Magia sprzątania M. Kondo
INNE ODCINKI PODCASTU
1-sza cz. rozmowy z Małgosią: odc. 75. ŻYCIE ZERO WASTE. CZ. 1. Decyzja o odejściu z etatu i życiu z pasji. POSŁUCHAJ
2-ga cz. rozmowy z Małgosią: odc. 76. ŻYCIE ZERO WASTE. cz. 2. Odnawianie mebli, które odświeża głowę.
Rozmowa z Małgosią Ziębą o samoakceptacji: odc. 72. Jak zaakceptować swoje ciało? Pomiędzy „kulturą diet”, a ciało-pozytywnością.
ZAPISZ SIĘ
aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach podkastu, a już niebawem wyjątkowy bezpłatny E-BOOK, który aktualnie piszę.
ZAPISZ MNIE NA LISTĘPRZECZYTAJ ROZMOWĘ
TUTAJ możesz przeczytać oraz pobrać transkrypcję tego odcinka.
Za wykonanie jej serdecznie dziękuję Agacie Podsiadły, która zajmuje się korektą i edycją tekstów.
DODAJ OPINIĘ
tam, gdzie słuchasz naszej audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*
Kolejny odcinek pojawi się już za dwa tygodnie. Do usłyszenia! :*
Zostaw Komentarz