Odc. 72. Jak zaakceptować swoje ciało? Pomiędzy „kulturą diet”, a ciało-pozytywnością.

with 2 komentarze

Do dzisiejszego odcinka zaprosiłam psychodietetyczkę Małgorzatę Ziębę. Rozmawiamy o kulturze diet i o tym, jak wpływa ona na to na ile potrafimy akceptować nasze ciała i dobrze się w nich czuć niezależnie od tego jak wyglądamy. 

Osobiście uważam, że temat dotyczy nas wszystkich niezależnie od rozmiaru i wieku. 

Poruszamy go, aby wyciągnąć na światło dzienne pewne przekonania i zachowania, które są w naszej kulturze tak powszechne, że często wydają się nam normą, choć często nam szkodzą.

W rozmowie poruszamy między innymi takie tematy: 

 • W jakim stopniu my Polki potrafimy siebie akceptować. Gosia przytacza wyniki bardzo ciekawego badania robionego na polskich nastolatkach, które mnie powiem szczerze zszokowało.
 • Gosia wyjaśnia czym jest kultura diet. Mówimy o tym,  jak na nas wpływa. 
 • Pod koniec rozmowy Gosia porusza też bardzo ważny wątek zaburzeń odżywiania. Mówi trochę o tym, w jaki sposób możemy się przed nimi chronić. Podaje też ciekawe badanie, które mocno daje do myślenia. 
 • Mówimy również o ukrytych dietach. Trochę rozmawiamy o tzw. fitspiracjach
 • Pojawiają się również takie terminy jak weightyzm czy fat talk – czym jest i jak go możemy unikać?
 • Mówimy o własnych doświadczeniach z wymarzoną sylwetką, czy jest ona równoważna ze szczęściem
 • Rozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy wspierać dziewczynki w tym, aby  akceptowały swoje ciała.
 • Na koniec poruszamy też temat roli social mediów i tego, jakie ma znaczenie to czym karmimy swoje głowy.

POSŁUCHAJ ODCINKA

Słuchaj na Spotify | Apple Podcasts | Google PodcastsYou Tube | oraz wszystkich innych aplikacjach w telefonach


DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Nasza rozmowa to dopiero początek. Napisz w komentarzu swoje przemyślenia.  

Zajrzyj na Instagram (TU)


PRZECZYTAJ ROZMOWĘ

TUTAJ możesz przeczytać oraz pobrać transkrypcję tego odcinka.

Za wykonanie jej serdecznie dziękuję Agacie Podsiadły, która zajmuje się korektą i edycją tekstów.


NOTATKI Z ROZMOWY

Małgorzata Zięba

jest psychodietetyczką. Poprzez pracę indywidualną w gabinecie, artykuły, ebooki oraz kursy online pomaga kobietom uzdrowić ich relacje z jedzeniem. Specjalizuje się w problemach związanych z jedzeniem emocjonalnym, błędnym kołem diet i efektów jojo. Pomaga kobietom uczyć się jeść uważniej i intuicyjnie. Więcej o Małgosi możesz dowiedzieć się na JEJ stronie.


ZAPISZ SIĘ

aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu.

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ

DODAJ OPINIĘ

tam, gdzie słuchasz naszej audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*


 

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

2 Odpowiedzi

 1. Ola
  | Odpowiedz

  Cześć Agnieszko i Małgosiu! Dzięki bardzo za tą rozmowę! Jest dla mnie bardzo w temacie, bo też mam nadwagę, z którą chciałabym się pożegnać, ale próbuję podchodzić do siebie i tego problemu z wyrozumiałością, ale też z poczuciem humory – bo czasem nazywam siebie po królewsku: Wasza Objętość 😉
  Poruszyłyście wiele ciekawych, emocjonalnych i mi bliskich wątków. I to też pokazuje jak złożona jest to kwestia!
  Słucham tej audycji od jakiegoś czasu i robiłam kurs „Wokół jedzenia” także klimaty was obydwu mi pasują i przyjemnie mi było słuchać waszej rozmowy, trochę tak jakbym siedziała z wami na kawie 😊 Wkrótce odsłucham kolejnego odcinka 73!

  • Agnieszka
   | Odpowiedz

   Cześć Olu,
   bardzo mi miło, że napisałaś i podzieliłaś się swoimi wrażeniami po wysłuchaniu tego odcinka. Jestem ciekawa też jak odniesiesz się do odcinka kolejnego o emocjonalnym jedzeniu, pewnie jak znasz Gosię i jej kurs to będzie tam dla Ciebie trochę znajomych tematów, choć może też pojawi się coś nowego?
   Bardzo bliskie jest mi osobiście to co napisałaś, także w temacie humoru – myślę, że dystans to podstawa i tajna broń, aby pewne rzeczy nie nabierały większej wagi, niż faktycznie mają. ;) A przecież tak jest trochę z tymi „nadprogramowymi” kilogramami – czasem ciążą nam nieadekwatnie do tego, czym faktycznie dla nas są. Choć tak jak piszesz, to jest złożona kwestia i dużo w niej wątków i pewnie na przestrzeni naszego życia / rozwoju różne z nich mają kluczowe znaczenie dla nas. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie. :*

Zostaw Komentarz