Odc. 110. O czytaniu, pisaniu i spełnianiu marzeń z Czułą Korektorką.

with 2 komentarze

Do 110. odcinka podkastu zaprosiłam Agnieszkę Pankau, znaną jako Czuła Korektorka.

Agnieszka zaciekawiła mnie swoim podejściem do pracy z autorkami książek i pomysłem na pracę korektorki i edytorki tekstów. Zaprosiłam ją do rozmowy o spełnianiu marzeń - tych twórczych i zawodowych. Przy okazji wyszła nam też całkiem ciekawa rozmowa o książkach. O czytaniu, pisaniu oraz o tym, za czym tęsknimy w książkach. A także o języku polskim i najczęściej popełnianych błędach.

Co ciekawe, wiele nas łączy. Talenty Gallupa, Irlandia, wiek, imię, no i prawdziwa miłość do książek. Wiem, że książki są bliskie nie tylko nam, więc jestem pewna, że w tej rozmowie usłyszysz wiele ciekawych wątków. Zapraszam!


POSŁUCHAJ ODCINKA PODKASTU

W rozmowie usłyszysz min. o tym…

  1. Co ma wspólnego praca korektorki ze spełnianiem marzeń.
  2. Jak wygląda proces powstawania książki na etapie redakcji.
  3. Jak wygląda współpraca korektorki z autorką.
  4. Co i dlaczego nas blokuje przed tworzeniem, na które mamy ogromną ochotę. Co blokuje nas przed spełnianiem (nie tylko pisarskich) marzeń.
  5. Trochę naszych przemyśleń o literaturze “ambitnej” i tej, którą czytamy dla przyjemności (i dlaczego tak często wolimy ambicję od przyjemności).
  6. O przyjemności płynącej z czytania i pisania.
  7. O moim nowym blogu, bo nie mogłam o nim nie wspomnieć, jeśli mówimy o pisaniu i spełnianiu marzeń.
  8. O ciekawych biografiach, które Agnieszka kocha, i które poleca.
  9. O tym, co nam dały lekcje języka polskiego.
  10. O klubie książkowym (do którego możesz zapisać się tutaj).
  11. O tym jak Agnieszka dba o kontakt z językiem polskim mieszkając już dwadzieścia lat w Irlandii.
  12. O częstych błędach językowych, i o tym jak możemy ich unikać.
  13. Oraz o kolejnych marzeniach Czułej Korektorki i jej planach na przyszłość zawodową.

Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat wątków poruszonych w tej rozmowie, napisz w komentarzu, mailowo lub na Instagramie @agnieszka___piekarska .

Zajrzyj na profil Agnieszki Pankau na Instagramie @czulakorektorka.

KSIĄŻKI POLECANE W PODKAŚCIE:

  • „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej” Kalina Błażejowska
  • „Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska
  • „Maria Curie” Ewa Curie
  • „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek
  • „Frida” Bárbara Mujica

ZAPISZ SIĘ

aby otrzymać dostęp do SPECJALNEGO ODCINKA o 22 książkach, które pomogły mi żyć bardziej autentycznie. 

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ


KLUB KSIĄŻKOWY

dołącz bezpłatnie - wystarczy, że się zapiszesz! :)

ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO

DODAJ OPINIĘ

tam, gdzie słuchasz audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*


 

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

2 Odpowiedzi

  1. Aga Piekarska
    | Odpowiedz

    Bardzo się cieszę, że nagrałyśmy ten odcinek!

  2. Aldek
    | Odpowiedz

    The Dark Side of the Moon – jakże ponadczasowy album brytyjskiej grupy Pink Floyd, który w tym roku będzie obchodził swoje Złote Gody. Pierwsze jego odsłuchanie we wczesnym dzieciństwie było dla mnie potężnym przeżyciem, któremu towarzyszących emocji pamięć noszę w sobie po dzisiejszy dzień. Kiedyś nie zdawałem sobie sprawy – dlaczego ten album jak też i inne muzyczne utwory tak mocno odciskają swe piękno w mej jaźni. No bo i po co rozkładać na czynniki pierwsze subtelne emocjonalne uniesienia. Definicja Piękna leży głęboko w przestrzeni naszych odczuć a językowa, literacka próba jego opisu jest mimo szlachetnych starań doboru słów dalej mniej lub bardziej zubożonym obrazem wizji autora.
    Ciemna Strona była grywana w kawałkach na koncertach już pod koniec lat 60tych ale Pink Floyd nie było w stanie jej nagrać studyjnie w całości z powodu braków technologicznych tamtych lat. Dopiero wynalezienie i wyprodukowanie magnetofonu wielościeżkowego na początku lat 70tych przełamało ten impas. Liderzy grupy zwrócili się wtedy do Alana Parsonsa, młodego zdolnego inżyniera dźwięku, późniejszego twórcy i lidera The Alan Parsons Project o nagranie tego albumu. Powierzyli mu zadanie zebrania w całość wszystkich oddzielnych utworów, aranżację całego albumu. Efekt ich wspólnej pracy z mocnym zaznaczeniem wizji Alana przerósł oczekiwania grupy oraz zachwycił fanów i słuchaczy. Brzmienie Ciemnej Strony tak zadowoliło Floydów, że w artystycznym geście wdzięczności nagrali utwór Psychodeliczne Śniadanie Alana…

    Słuchając wywiadu Agnieszki z Agnieszką od razu przypomniała mi się właśnie ta historia jako dobra analogia dla lepszego zrozumienia szlachetnej pracy naszej Czułej Korektorki.
    Jako czuły (współodczuwający) krytyk z pierwszej linii frontu formułuje swoje podpowiedzi z zaangażowaniem przestrzeni serca. Dzięki tej właśnie postawie można bowiem nawiązać głębszą nic porozumienia z autorem, czego rezultatem oprócz korekty warsztatowej jest uformowanie na kartkach książki wizji, które autor czuł podczas pisania a których nie zdołał trafnie wyrazić słowami.
    Tak więc Agnieszka jest tym cichym współtwórcą sukcesu książki. Tak jak czytelnik odczuwa zadowolenie, czy też zachwyt nad obrazem spisanego słowa tak i autor wyraża wdzięczność za to czułe zrozumienie i edycję.
    Mogę sobie pozwolić na ten komentarz gdyż znamy się z Agnieszką nie od dziś a podczas naszych wspólnych rozmów czujemy nic porozumienia i zrozumienia.
    Z serca więc jej dopinguję i cieszę się, że otwarła w sobie ten przywilej robienia tego, co kocha.

Zostaw Komentarz