W tym odcinku podcastu opowiadam jak nauczyłam się robić na drutach od podstaw.
Od kilku miesięcy robienie na drutach to moje ukochane hobby. Zrobiłam w tym czasie około 11 wełnianych czapek, 6 wełnianych szalików i 10 wełnianych opasek oraz 2 frotki (po francusku nazywają się la couquette) i nawet jedne wełniane mitenki. Robienie na drutach, to moje pierwsze manualne i praktyczne, a jednocześnie kreatywne hobby. Okazało się, że to połączenie idealne!
POSŁUCHAJ NA
W tym podcaście dzielę się szczegółowymi informacjami, w jaki sposób zaczęłam robić na drutach od podstaw. Poniżej znajdziesz wszystkie linki i odnośniki do tutoriali i nauczycielek, o których opowiadam w podcaście.
Nagrałam ten podcast, bo z rozmów wiem, że ciągle są osoby, które myślą o tym, aby nauczyć się robić na drutach, ale nie wiedzą od czego zacząć lub nie mają bodźca, aby zacząć. Byłam w takiej sytuacji przez wiele lata. Pomimo tego, że jest ogrom informacji w internecie, to najtrudniej zacząć. Ilość wiedzy bywa przytłaczająca, a na początku bardzo łatwo się zniechęcić. Ja tak miałam przez 8 lat. Serio! A dziś czuję się, jakbym urodziła się z drutami w rękach. Żałuję, że tak późno się za to zabrałam. Dlatego dziś każdego namawiam, aby spróbował. :) W tym odcinku podcastu bardzo konkretnie opowiadam Ci jak w prosty sposób zacząć robić na drutach.
POSŁUCHAJ ODCINKA
Jak zacząć robić na drutach - podstawowe i bezpłatne tutoriale
- Ala Szyntor i jej strona Konturek, na której znajdziesz kurs dziergania, a w nim bardzo dużo przydatnych i praktycznych informacji o tym gdzie nauczyć się dziergania
- Tutoriale z podstawami robienia na drutach znajdziesz na kanale YT Ali (nabieranie oczek, oczka prawe, oczka lewe).
Na zdjęciu moja absolutnie pierwsza „rzecz”, którą zrobiłam na drutach (po lewej, moja mina także wiele mówi ;) ) oraz po prawej moja 1sza czapka zrobiona z płatnego wzoru na czapkę klasyczną kupionego u Ali, którą zrobiłam około 2 miesięcy później, a także własnoręcznie zrobiony szalik! Jestem dumna i potwierdzam - to jest do zrobienia!
- Jola Jakutowicz i jej strona Otulamy, na której kupiłam wzory na pierwszą czapkę chunky (czyli taką grubą puchatą czapkę).
- Bezpłatny wzór i tutorial na czapkę z pomponem po angielsku (Ashley Lillys) - szybki, nieskomplikowany, efektowny.
- Bezpłatne tutoriale dla początkujących na stronie Wool and the gang, warto przejrzeć, ale uwaga - można robić na kilka sposobów każdą rzecz, ja trzymam się jednego sposobu.
- Kutovakika i jej inspirujący filmik dla początkujących po angielsku HOW TO KNIT & KNITTING FOR BEGINNERS (how to cast on, knit stitch and purl)
Jakie wybrać druty i wełnę na początek?
- Osobiście polecam druty na żyłce marki Drops (bukowe Pro Romance) lub Knit Pro (seria sypmhonie lub Ginger są zronione też z drewna). Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar do wełny.
- Za namową Ali ze strony Konturek narazie używam wełny marki Drops. Moje ulubione to grubsze wełny Wish, Andes i Snow (w podcaście pomyłkowo nazwałam ją Polaris). Wełny marki Drops kupisz np. w sklepie na stronie Konturek.
Uczą robienia na drutach lub niesamowicie inspirują - poznaj fantastyczne knitterki (aka dziewiarki ;)) oraz inspirujące strony.
- Kutovakika - polecam jej kanał na YT ponieważ jest bardzo pozytywna. Polubiłam jej kanał i filmiki o drutach oglądam na poprawę humoru (lubię np. ten jak organizuje sobie półkę na wełnę). Marzę o jej nowej książce.
- Learke Beagger - rockstar wśród knitterek z Danii. Absolutnie szalona i odjechana! Mam nadzieję odpakować jej książkę pod choinką w 2022 roku.
- Ala Szyntor i jej strona Konturek - polecam nie tylko jej stronę, do której już wyżej znajdziesz odnośniki, ale także jej konto na Instagramie.
- Jola Jakutowicz z Otulamy - także wspomniałam o niej wcześniej. Kupuję jej płatne wzory, ponieważ tłumaczy bardzo prosto, lubię oglądać także jej Instagram.
- Olga Woźnicka czyli Omanufaktura - niedawno była premiera jej książki „Szydełkiem i na drutach” (też planuję tę książkę znaleźć pod choinką ;) ). Jej konto na Instagramie jest równie ciepłe i klimatyczne, jak jej projekty. Polecam, zwłaszcza, że Olga tworzy też gotowe projekty na zamówienie. Tak tylko piszę, jakbyś jednak uznała, że druty nie są dla Ciebie, a nadal marzyła o pięknej czapce czy swetrze.
- Wool and the gang - sklep i strona internetowa, gdzie można znaleźć ogrom inspiracji, ogromny plus za bezpłatne tutoriale.
- We are knitters - na ich stronie znajdziesz ogrom inspiracji, a także bezpłatne wzory.
Kocham świat inspiracji, jednak najbardziej w robieniu na drutach kocham jednak samo robienie. Robienie na drutach jest relaksujące i wprowadza w lekki trans. To zadziwiające, że nie zaczęłam robić na drutach jak to miewam w zwyczaju od teorii i kumplowania sprzętu, ale od robienia. To jest też dla mnie fajna metafora w moim życiu, bo druty przychodzą mi lekko i z radością. Czasem się śmieję, że jako zodiakalna baranica znalazłam swoje powołanie i miejsce przy wełnie. ;) A jak to się dalej rozwinie? Zobaczymy.
Jeśli zaczniesz robić na drutach, to koniecznie podziel się ze mną, jak Ci poszło. Dodaj komentarz, napisz mailowo lub wiadomość na Instagramie
WYPEŁNIJ ANKIETĘ
o której mówiłam w dzisiejszym odcinku. Zajmie Ci to około 10 minut. Twoje odpowiedzi bardzo mi pomogą. :)
ZAPISZ SIĘ
aby otrzymać dostęp do SPECJALNEGO ODCINKA o 22 książkach, które pomogły mi żyć bardziej autentycznie.
ZAPISZ MNIE NA LISTĘKLUB KSIĄŻKOWY
dołącz bezpłatnie - wystarczy, że się zapiszesz! :)
ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGODODAJ OPINIĘ
tam, gdzie słuchasz audycji (aplikacja na telefonie, Spotify, Soundcloud, YouTube). To bardzo pomocne. Dzięki temu kolejna Kobieta trafi do naszego grona. :*
Zostaw Komentarz