Odc. 45. KREATYWNOŚĆ – fakty i mity ;)

with 4 komentarze

W najnowszym, 45. odcinku podcastu rozmawiamy o KREATYWNOŚCI.

Na początku rozmowy zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. 

Po pierwsze – czym jest KREATYWNOŚĆ?

Czy jest to wrodzona umiejętność czyli talent (od razu odpowiemy, że test Gallupa sklasyfikowałby to jako Ideation)? Czy może jest to stan, do którego wszyscy mamy dostęp jeśli tylko zdecydujemy się wyjść poza schemat działania?  

Po drugie – do czego jest nam potrzebna KREATYWNOŚĆ?

Wspólnie zastanawiamy się, czy panująca w pewnych kręgach moda na kreatywność ma sens? Czy w naszym codziennym życiu działanie poza schematem bardziej pomaga czy może przeszkadza? I czy faktycznie w każdej pracy oczekuje się od nas kreatywnego działania?

Przy okazji tych pytań jedna z nas (nie zdradzimy która, jeśli jesteś ciekawa posłuchaj sama ;) ) mówi o MICIE KREATYWNOŚCI. 

W tym odcinku dzielimy się jak zawsze własnymi doświadczeniami, wnikliwymi spostrzeżeniami, od czasu do czasu żartujemy, aby nie było zbyt nudno i poważnie… Podajemy także cytaty z kilku fascynujących książek  i zapewne wspominamy o wynikach badań naukowych (choć może to nie w tym odcinku? ;) ).

Tym odcinkiem staramy się uwolnić kreatywność ze sztywnych ram, definicji oraz mitów… aby zachęcić Cię do kreatywnego życia. :*

Jesteś ciekawa? 

Posłuchaj odcinka! 


Notatki z rozmowy:

♥ O kreatywności rozmawiałyśmy także w odc. 21. Czemu kreatywni ludzie potrzebują być ODPORNI PSYCHICZNIE? posłuchaj TU

♥ Cytat z rozmowy: Najlepszym sposobem użycia naszej wyobraźni jest kreatywność, tworzenie. Najgorszym – lęk, czyli wyobrażenie sobie tego, co może się stać i doświadczenie z tego powodu lęku.” Deepak Chopra

♥ Kolejny cytat z rozmowy: „Nie potrzebujesz stawać się sławnym. Osoba w pełni kreatywna nie dba ani trochę o sławę; nie ma takiej potrzeby. Ma tak całkowite poczucie spełnienia w tym, co robi, jest tak zadowolona z tego, kim jest i gdzie jest, że nie pojawia się nawet cień pożądania. Kiedy jesteś w pełni twórczy, twoje żądania zanikają; zanikają twoje ambicje. Kiedy jesteś kreatywny, to znaczy, że już stałeś się tym, kim zawsze chciałeś być. OSHO „Kreatywność”

♥ Jeśli nigdy nie słyszałaś o teście Gallupa i talentach, polecamy Ci tekst Agnieszki – Test Gallupa czyli talenty rozpoznane, z którego dowiesz się czym jest i jak zrobić test Gallupa, dzięki któremu możesz poznać swoje talenty.


Bądź na bieżąco!

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych odcinkach.

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ

Jak słuchać podcastu?

Podcastu możesz słuchać online, na naszej stronie lub:

Na YouTube – ZOBACZ

Na iTunes – SŁUCHAJ

Na Soundcloud – SŁUCHAJ

W Twojej ulubionej aplikacji w telefonie z systemem Android (wpisz w wyszukiwarce: W związku z życiem)


Podobało Ci się?

Dodaj opinię w aplikacji, w której słuchasz (lub na YouTube). Zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu  kolejna Kobieta trafi do naszego grona :*


Dołącz do rozmowy!

Jesteśmy ciekawe, jak Ty definiujesz KREATYWNOŚĆ oraz czy jest ona dla Ciebie ważna?

Napisz komentarz, zajmie Ci to tylko chwilę (chyba, że dasz się porwać swojej kreatywności, do czego z całego serca Cię namawiamy). :*


Masz pomysł na kolejną rozmowę?

Napisz w komentarzu lub wyślij email (TU). Chętnie rozmawiamy na tematy, o których do nas piszecie. :*

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

4 Odpowiedzi

  1. Kasia
    | Odpowiedz

    Słucham Was i myślę, że fajnie byłoby mieć takie postanowienie, żeby chociaż raz w miesiącu wybrać sobie jednego twórcę, którego się bardzo lubi, i napisać mu, że fajnie, że jest.

    Dodam jeszcze trzy grosze o kreatywności: Kreatywność jest jak mięsień. Trzeba jej używać, żeby rósł i nie zanikał.

    p.s. Brakuje mi Was w każdy co drugi weekend…. ten bez nowego odcinka ;)

  2. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Piękne postanowienie, zainspirowałaś mnie! :* Myślę sobie, że jak nie napiszę to chociaż zmobilizuję się, aby swoim ukochanym twórcom wysłać wyrazy sympatii choćby polecając ich twórczość, bo jak dobrze wiemy, nic tak dobrze nie robi twórcom jak polecenia. ;)

    Co do kreatywności, zgadzam się! Dobrze, że o tym napisałaś, bo często jest traktowana bardziej jak muza, która pojawia się i znika w przestworzach, a nie jak pewna część nas samych, o którą możemy (a może nawet potrzebujemy) dbać.

    W każdy co drugi weekend także tęsknimy… :*

    Pozdrawiam ciepło i dziękuję za piękne słowa, które karmią! :*

    • Kasia
      | Odpowiedz

      Och! Polecenia to juz nawet level master tej milosci! Ale nawet zwykly komentarz pt. „Bardzo lubie to co robisz. Rob swoje dalej” – uszczesliwia tworce :)

      No wlasnie….. to, ze trzeba miec natchnienie, talent, poczuc muze wpaja nam sie w szkolach… a to jest wielkie klamstwo. Bo kratywnosc nie jest zero-jedynkowa. To nie jest tak, ze ja sie ma lub nie. To jest spektrum. I przez cwiczenia i prace nad soba mozna sie pp tym spektrum wspinac.

      Robcie swoje kochane! Kibicuje wam bardzo!

      • Agnieszka
        | Odpowiedz

        Dzięki wielkie za karmiące słowa jeszcze raz. :*

        Co do szkół i kreatywności, zgadzam się, niestety. Choć dawno już opuściłam szkołę, więc nie mam pewności czy coś się zmieniło na lepsze czy nie. Ale obawaiam się, że nie (choć może ktoś, kto ma dzieci w wieku szkolnym i zna temat od podszewki napisze krzepiące słowa?).
        Co więcej, ostatnio będąc na koncercie Staszka Soyki, usłyszałam taki delikatny apel ze sceny, który dał mi do myślenia w tym temacie. Podobno w szkołach, w pierwszych latach nie ma już obowiązku nauczania ani muzyki ani plastyki. Mogą być, ale nie muszą, wszystko zależy od dyrekcji… I z jednej strony można by pomyśleć, że może i dobrze, że nikt dzieci do kreatywnych zajęć nie zmusza… Ale z drugiej strach pomyśleć, że mogą ich nie znać! :O Mimo wszystko te pierwsze lata w podstawówce, na których poznawaliśmy nuty, czy rysowaliśmy na zadany temat (albo wyklejaliśmy) wspominam z rozczuleniem i mam poczucie, że zasiały we mnie pewne ziarna. I wiadmo, że kreatywność można rozwijać na wiele różnych sposobów, ale taki nawyk rysowania, wyklejania, śpiewania warto pielęgnować na różnych frontach, bo przecież nie każda mama czy tata lubi i chce w domu to pielęgnować (z wielu różnych powodów).

Zostaw Komentarz

LUBISZ CZYTAĆ KSIĄŻKI? ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO