Odc. 27. Nadmierne OCZEKIWANIA i bolesne rozczarowania.

with 2 komentarze

W dwudziestym siódmym odcinku rozmawiamy o nadmiernych OCZEKIWANIACH i bolesnych rozczarowaniach.

„Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze.” – znasz to pesymistyczne powiedzonko? Chętnie zamieniłybyśmy je na: ” Było tyle nadmiernych oczekiwań, że musiało się skończyć rozczarowaniem.”

W najnowszym odcinku audycji rozmawiamy o nadmiernych OCZEKIWANIACH, które zazwyczaj wpędzają nas w rozczarowania. Podczas rozmowy nie snujemy jednak pesymistycznych wizji, lecz staramy się rozbroić ten niesłużacy nam mechanizm.

Jak oczekiwać mniej? Czy może wcale nie oczekiwać? A może znaleźć system weryfikowania oczekiwań? Czy może oczekiwania spełniają swoją rolę w naszym zyciu, tak jak rozczarowania są w nie wpisane?

Jeśli ten temat nie jest Ci obcy, posłuchaj naszej rozmowy.

 

ZAPRASZAMY CIĘ DO WYSŁUCHANIA ODCINKA AUDYCJI /PODCASTU 

na SoundCloud

 

lub na YouTube


Notatki z rozmowy:

♥  Artykuł, który Agnieszka napisała zaraz po swoim momencie „AHA” dotyczącym OCZEKIWAŃ: Nowy Rok, kontra stare OCZEKIWANIA. (TU) 

♥  Książka, o której wspominamy, dotycząca heurystyk: Daniel Kahneman „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”.

♥ Cytat, o którym Agnieszka wspomina w odcinku:

 

„Młodzi ludzie są także nieuchronnie głupsi; przy czym nie chodzi o zasób informacyjny, ani nawet o inteligencję – trafiają się przecież geniusze wśród młodzieży – ale o to, że na ogół w młodości nie jesteśmy zdolni rozważać w każdej sprawie jej „drugiej strony”, dostrzegać dwuznaczności wszystkich ludzkich sytuacji, widzieć racji przeciwnych tym, za którymi się opowiadamy. Zdolność taka, jeśli w ogóle przyjdzie, przychodzi z wiekiem (nieraz nie przychodzi nigdy) i choć jest objawem mądrzenia, osłabia naszą zdolność do działania i inicjatywy. Hamuje naszą stanowczość, ukazuje nam ograniczoną siłę naszych racji, łatwo rodzi niepewność.”

 

Leszek Kołakowski | „Mini wykłady o maksi sprawach”;

wykład „O młodości”


Dołącz do rozmowy!  

Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu, lub napisz do nas email.

Jeśli zainteresowała Cię ta rozmowa i znasz kogoś, z kim chciałabyś się nią podzielić, to udostępnij link. Może będzie to dobry wstęp do ciekawej rozmowy między wami. :)


Słuchaj audycji na:

YouTube (tu) (zasubskrybuj kanał, aby dostawać powiadomienia o nowych odcinkach);

iTunes (tu) (jeśli dodasz opinię, będzie nas coraz więcej);

 Soundcloud (tu) (dodaj nas do ulubionych);

 aplikacji do podcastów (wpisz w wyszukiwarkę: W związku z życiem).


LUBISZ NASZĄ AUDYCJĘ? 

Mamy do Ciebie ogromną prośbę.

Dodaj krótką recenzję (wystarczy jedno lub dwa zdania) w miejscu, gdzie słuchasz naszej audycji. Dzięki temu będziemy mogły dotrzeć do większej liczby Kobiet i zbudować społeczność.


Damy Ci znać o nowej rozmowie. Chcesz? 

TAK, CHCĘ!

ZAPISZ MNIE NA LISTĘ

 

Spodobało Ci się? Podziel się! Zajmie Ci to parę sekund... :*

2 Odpowiedzi

 1. Dorota
  | Odpowiedz

  Super odcinek, uwielbiam Was słuchać – dziękuje :) <3 Ja ostatnio mam sporo rozmyślań o tym, ze oczywiście w życiu trzeba słuchać swojego „serca”/„głosu wewnętrznego”, aby być szczęśliwym, ale co wtedy jeśli wewnętrzny głos wysyła różne sprzeczne komunikaty? Albo komunikat który wysyła (czyli takie wewnętrzne pragnienia) zmieniają się zależnie od konteksty i za każdym razem brzmią prawdziwie. Np pragnienie bycia matka walczy z pragnieniem wolności, zwiedzania świata i podróżowania. Pragnienie bycia w stałym i dojrzałym związku walczy z pragnieniem niezaleznosci i przygody, pragnienie tego, aby odnosić sukcesy w swojej pracy walczy z pragnieniem tego, aby nie marnować czasu i życia nadmiernie na prace… czy Wy tez tak macie ? :) pozdrawiam Was ciepło, Dorota

  • Agnieszka & Gosia
   | Odpowiedz

   Dorota, dziękujemy Ci za te słowa :*
   Nie pozostaje nam nic innego, jak odpowiedzieć Ci, a właściwie zainspirować się tym co napisałaś nagrywając kolejny odcinkek audycji… W jednym zdaniu odpowiadając na Twoje pytanie, to tak – też na te tematy rozmyślamy. Damy Ci znać jak tylko nagramy odcinek na ten temat, bo to bardzo ciekawy początek rozmowy. :)
   Pozdrawiamy Cię ciepło! :)

Zostaw Komentarz

LUBISZ CZYTAĆ KSIĄŻKI? ZAPISZ SIĘ DO KLUBU KSIĄŻKOWEGO